E: info@detayyonetim.com.tr | T: +90 (216) 685 13 04


Projede yer alan yeşil yapının bakımı,mimari projesine uygun bitki yapısının bozulmadan görselliğini koruması adına uygulamaların yapılması. Bahçe bakımında asıl dikkat edilecek şey estetik görünümün yanında bitkilerin iklim ve toprak istekleri ile yapının bitkilere uyumlu olup olmadığının iyi tespit edilmesidir.

Peyzaj planlama sahasında üç ana hususa dikkat edilmelidir.

1- SULAMA

Apartman, Bina ve Sitelerde yeşil alanların çabuk gelişmesi için sulamaya önem verilmelidir.Özellikle çiçeklerin süs bitkilerinin sulanması mutlaka yapılmalıdır.Buna karşılık kuraklığa dayanıklı türler için başlangıçta yapılacak sulama önemlidir.

2- GÜBRELEME

Çiçek açan süs bitkilerinden bol çiçek alabilmek için bunların yıl içinde en az bir defa gübrelenmesi gerekmektedir.Çim alanların gübrelenmesinde organik gübreler dışında kimyasal gübrelerden (amonyum sülfat-amonyum nitrat) ve kompoze gübrelerden faydalanılır. Bunların atılmasına müteakip bolca sulanır.

3- BUDAMA

Ağaç ve ağaççıklar da budamaların sık sık tekrarlanması gerekmektedir.Bu bol çiçek, bol yaprak ve bol sürgün elde etmek için gereklidir.Budama esnasında ölmüş ve kurumuş bütün sürgünler uzaklaştırılır.Budamalar sonbahar,kış veya erken ilkbaharda yapılır.